Dutina se stilbitem, křišťálem, epidotem a světlými záhnědami – Švýcarsko

 

Vzácnejší parageneze alpského typu z kantonu Uri, Švýcarsko

V roce 2016 jsem se opět vypravil za alpskými minerály. Výprava tentokrát byla z části naplánována mým novým kamarádem a jeho parťákem do oblasti kolem kantonu Uri a já s kamarádem jsme se na část výpravy připojili a pak pokračovali do Francie. Kolegové bohužel vybrali brzký termín, který se mi i podle webkamer moc nelíbil ale v jiném termínu nemohli. Již jak jsme se blížili po silnici k Furkapassu bylo jasné, že sněhu je ještě požehnaně ve srovnání s předchozími roky. Nejzajímavější partie byly stále ještě částečně pod sněhem. Po setkání s kamarádem a jeho parťákem jsme následně i trochu upravili program, protože v plánu byly i vrcholové partie, kde stále ještě ležel sníh. Zajeli jsme tedy koupit patenty*, aby jsme druhý den mohli rovnou vyrazit.

*Patent – povolení k dobývání minerálů, které si musíte v drtivé většině kantonů zakoupit. Jinak vám hrozí poměrně velké pokuty pokud vás bez něj chytí.

Druhý den jsme tedy napakovali batohy a podle plánu vyrazili k Siedelen hütte, kde jsme se na chvíli zastavili a následně pokračovali dál. Vystoupali jsme do vyšších partií, kde jsme se rozdělili a začali s průzkumem, místy ale ještě ležel sníh. Nikdo nic moc zajímavého nenašel. Kolegové našli pár vybraných dutin, kde ještě něco málo zůstalo. Já jsem to tam po několika hodinách zabalil a vypravil se do nižších poloh, kde to bylo též bez úspěchu. Začal jsem tedy již pomalu scházet k autu přičemž jsem to vzal mimo cestu a již v místech, kde byla i částečně horská květena se kousek od říčky zalesklo pár krystalů, tak jsem se tam začal trochu hrabat, v suti jsem začal vytahovat další a další krystaly a začal se ukazovat i klasický zelený práškový chlorit a v něm pěkné i oboustranně ukončené křišťály s chloritem… Za chvíli jsem narazil na částečně rozjetou dutinu v pěkně rozpukané skále. Vyndal jsem další náčiní a pokračoval v dobývání. Při rozebírání jsem odklopil jeden blok a pod ním se otevřelo pokračování rozsypané dutiny přičemž odvalený šutr byl celý porostlý krystaly stilbitu. Celkem jsem koukal, protože stilbity jsem zde opravdu nečekal, vytáhl jsem následně ještě pár pěkných světlých záhněd porostlých též stilbitem. Bylo už ale celkem pozdě a k autu to ještě kus bylo. Místo jsem si pro jistotu hodil do GPS a řekl jsem si, že zítra se tam tomu pověnuji víc. Po příchodu k autu už zde byl kolega a netvářil se zrovna nadšeně, protože téměř nic nenašel. Druhá skupinka dorazila ještě o něco později a ti byli nadšení z nálezů a říkali, že zítra půjdou znovu nahoru. Okoukli jsme navzájem nálezy a s kolegou se dohodli, že to zítra půjdem dobrat.

Ráno jsme opět vyrazili nahoru akorát se trochu zhoršilo počasí, byla poměrně hustá mlha a občas i trochu pršelo. Po hodině a něco jsme dorazili na místo a pokračovali v rozebírání dutiny. Po chvíli jsem vytáhl kýbl a začali jsme dutinu rozplavovat, aby jsme vzorky nepoškodili. Dutina se ještě trochu rozevřela a poskytla dost vzorků. Jak byly vzorky částečně v jílu, tak i po omytí se jevily stilbity bez lesku. Kolega z nich nějak nadšený nebyl a mě to taky trochu zklamalo. Po zhruba čtyřech hodinách jsme dutinu vybrali ale skála byla směrem dolů ještě rozpraskaná a jevila náznaky, že by zde mohli být další dutiny a taky, že byly. Bylo zde ještě několik menších dutin v kterých byly pěkné křišťály pokryté chloritem a i pár plováků a srostlic. Jedna menší dutinka obsahovala i několik ukázek s epidotem. Pobalili jsme lepší vzorky a zbytek jsem nechal pro ostatní.

Místní sběratelé Alpských minerálů se nazývají Strahlery a mají mezi sebou jasná pravidla i proto sem rád jezdím. Navzájem si nevybírají dutiny a respektují se, není to jak u nás, že když v díře necháte vercajk, tak vám ho hned druhý sběratel ukradne a ještě vám s ním dokope díru. V Alpách platí, že když je v dutině nářadí, je obsazená a žádný jiný Strahler do ní neleze. Také platí pravidlo, že všechny vzorky, které jsou vyskládané mimo dutinu dotyčný nechce a může si je kdokoli vzít. Proto také vždy nechávám horší vzorky vyskládané kolem dutiny. Je to v Alpách vždy velmi příjemná změna oproti poměrům zdejším.

Dále jsme navštívili několik dalších lokalit a hlavně ve Francii se slušně zadařilo ale o tom zase někdy příště:-)


Fotogalerie lokality:


Fotogalerie vzorků:


Vzorky na prodej/výměnu z tohoto nálezu:

Křišťál – Realp, Švýcarsko Stilbit –  Realp, Švýcarsko Stilbit, záhněda –  Realp, Švýcarsko

Vzorky do 100 Kč:

Nebyly nalezeny žádné obrázky


Video z nálezu: