Košťálov

 
Činný kamenolom u Košťálova (Želechovské údolí)

Jedná se o poměrně rozsáhlý činný kamenolom v kterém se zřídka objevují jedny z nejhezčích ukázek pektolitu u nás, kterými proslul. Mějte ale na vědomí, že všechny staré vzorky pektolitu pocházejí ze starého lomu z kterého bohužel udělali skládku komunálního odpadu a je již téměř kompletně zavezený (viz foto ve fotogalerii). Krom pektolitu se zde velmi zřídka vyskytnou i pukliny a brekciovitý materiál s krystalovaným kalcitem, chabazitem a aragonitem. Zhruba před deseti roky, když jsem zde byl poprvé, tak jsem našel velmi zajímavé pukliny s krystalovaným pektolitem do dutin, který místy pokrývaly krystaly chabazitu. Také zde v té době byly pěkné pukliny vyplněné aragonitem. Od té doby jsem zde nebyl až v roce 2016, kdy jsem zde našel opravdu velmi pěkné ukázky celistvého a nenavětralého pektolitu, jak volných kusů tak s okolní horninou více si můžete přečíst zde: Pektolit z Košťálova. Ryzí měď, kuprit a analcim ze Studence

Před těmi 10-ti lety to zde bylo veselé neboť oficiálně mě sem nechtěli pustit, tak jsem to vzal zadem a pak jsem se po lomu naháněl s hlídači, kterým jsem nakonec úspěšně utekl i s plným batohem vzorků. Proto vstup bez povolení do tohoto lomu i do jiných činných lomů nedoporučuji.

Našel jsem zde: pektolit, kalcit, aragonit, chabazit

Všechny výše uvedené informace jsou odvozeny z mého vlastního pozorování, z mých nálezů na lokalitě a získaných ověřených informací. Nejsou tedy kompletním popisem lokality ani výčtem všech nalezených minerálů na lokalitě o nichž si můžete přečíst v příslušných publikacích.


Fotogalerie lokality:


Fotogalerie vzorků:


Vzorky na prodej/výměnu:


zpet na lokality CRzus