Boží hora – Žulová

 
Výskyt erlanových těles s našimi nejlepšími ukázkami hessonitu dále vesuvianu, epidotu a titanitu na kopci Boží hora u Žulové
 

Jedna ze známých lokalit na Žulovsku s výskytem erlanových těles v žulách. Výchozy těchto těles byly v minulosti dobývány sběrateli a pochází odsud opravdu špičkové ukázky hlavně hessonitu dále vesuvianu, epidotu a titanitu. Některé nálezy jsou také vázány na žulové lomy a lůmky, kterých je na Boží hoře nespočet.

V současnosti je ale bohužel lokalita značně vyčerpána a veškerá sběratelská činnost se soustřeďuje na přehrabování starých haldiček po sběratelích a celkově činnost sběratelů zde není za poslední roky nějak velká. Pamatuji si ještě kolem roku 2006, že zde bylo otevřeno hned několik výchozů s erlany a vzorky se zde téměř válely.  Bohužel tehdy jsem ještě tak nefotil a fotky z těchto výchozů téměř nemám. Z této doby pochází asi moje nejlepší nálezy z této lokality vůbec. Vzorky mám ale někde zaskládané, až je najdu, tak přidám i pár fotek nějakých lepších vzorků. Poslední těleso, které jsem zde našel bylo v roce 2011 a obsahovalo pěkné ukázky hessonitu s epidotem, vesuvianem a titanitem. Od té doby se mi zde žádný zajímavější nález nepovedl a lokalitu spíš navštěvuji už jen tak z nostalgie, když do této oblasti zavítám. V dnešní době je pomalu zázrak najít vzorek kusového hessonitu, jak je lokalita “vyluxována”. Rozhodně v létě je zde krásně a můžete cestou na lokalitu navštívit i místní křížovou cestu a kostel na vrcholu a taky se stavit na Korálových jamách kouknout po nějakém tom křišťálu.

Našel jsem zde: hessonit, vesuvian, titanit, diopsid, křemen

Všechny výše uvedené informace jsou odvozeny především z mého vlastního pozorování, z mých nálezů na lokalitě a získaných ověřených informací. Nemusí být tedy kompletním popisem lokality ani výčtem všech nalezených minerálů na lokalitě o nichž si můžete přečíst v příslušných publikacích.


Fotogalerie lokality:


Fotogalerie vzorků:


zpet na lokality CRzus