Dutina s baryty z kamenolomu Dřínová

Tabulkovité lesklé drúzy barytu z lomu Dřínová u Tišnova

 

V roce 2015 začali v lomu Dřinová v rámci rozšiřování kamenolomu dělat skrývku. Dozvěděl jsem se to náhodou od známého z Tišnova. Na burze v Tišnově jsem se o tom bavil i s pár kamarády sutráky, že tam byli ale nic tam nenašli. Byl jsem se tam taky podívat. Téměř všude byly jen jalové fylity a jen z malé části byla obnažená poloha s vápenci. Bylo zde dost žilek barytu ale nic krystalovaného až na jedno místo, kde jsem našel pár náznaků. Následně na nějakou dobu během zimy s pracemi přestali. Na plno začali až následující rok, kdy jsem zde pravidelně jezdil. Seznámil jsem se zde i s řidičem buldozeru a bagristou, který mi, když něco objevil dal vědět (tyto práce pro ně dělala externí firma). Následně se přiblížili k místu, kde jsem našel minulý rok drobné indicie. Místo snížili asi o metr ale stále jen barytová drť s náznaky. Zkusil jsem zde tedy kopnout. Osud tomu asi chtěl, po druhém kopnutí se vysypalo pár lesklých potlučených tabulek barytu. Po dalších kopnutích se vyvalila cca 8 cm drúza lesklých barytů z části pokrytých sněhobílým aragonitem, bohužel totálně potlučená. Ono se nebylo čemu divit, když se tam prožene několikrát buldozer. Kopal jsem tedy dál, materiál byl dosti rozvolněný což jsem doufal, že by mohlo nasvědčovat o spodní dutině. Opravdu tam byla! Prokopnul jsem se do ní cca 40 cm pod povrchem. Bylo to jako v pohádce. Dutina byla protáhlého tvaru a stačilo odkrýt 40 cm suti co bylo nad ní a pak už jsem tahal jednu drúzu za druhou, část drúz byla úplně čistá ale na většině byl nevzhledný aragonit a oxidy železa. Byly to ale opravdu neskutečné vzorky a hlavně větší část byla úplně bez poškození nebo jen s drobnou oděrkou, inu být to v odpalu, tak je 90% vzorků na šrot. Na tuto dutinu následně navazovaly další dvě o trochu menší a jak jsem šel do hloubky, tak se začaly v dutinách ukazovat i nakorodované krystaly kalcitu obrostlé z části barytem a také drúzy už netvořil jen baryt ale začaly být i na křemencových podložkách porostlých drobným křemenem až křišťálem.
 
Po dobrání dutin začal být do hloubky křemenec dost masivní. Dal jsem si pár dní pauzu a pak mi volal buldozerista, že bude ono místo opět snižovat. Následující den jsem oznámil ráno v práci, že v poledne končím a razím na baryty:-). Po meníčku v mojí oblíbené restauraci jsem vyrazil směr Dřínová. Buldozerista už měl okolí snížené a jak jsem dorazil, tak mi polohu opatrně z obou stran objel “trnem” kterým trhal horninu a vyvalil několik balvanů s dutinami a já už mával stop stop a radoval se, že poloha s dutinami pokračuje dál.
S přibývající hloubkou se dutiny zmenšovaly ale zase jich přibývalo na počet. V poslední větší dutině byl přítomen kalcit, který již nebyl téměř nakorodovaný a tvořil pěkné drúzy s barytem a místy byl porostlý aragonitem. Tabulky barytu se také s přibývající hloubkou zmenšily a ve spodnějších dutinách tvořily stejně bohaté drúzy akorát s menšími krystaly než v horních dutinách. Jak už jsem psal, hlavně spodnější a menší dutiny začaly být na obvodu pokryty drobným křemenem až křišťálem místy vzácně světlou záhnědou, na kterých seděli shluky krystalů barytu. Estetických vzorků, kde sedí baryty na křišťálech bylo pomálu. Pak následně poloha z části skončila a přešla již do masivního kalcitu s barytem s absencí dutin.
Baryt zde byl dvougenerační. Vývoj zde byl následný… první generace barytu, která tvořila malé tlusté tabulky barytů stejného typu jaké pocházejí z Květnice byla narostlá na křemenech až křišťálech porůstající křemenec, následně zde vykrystalizoval kalcit a v předposledním stádiu druhá generace barytu. Poslední stádium přestavuje aragonit, který je přítomen v některých dutinách jako sněhobílé krystaly, poprašky a výkvěty na barytech nebo na volných kusech horniny přítomných v dutinách. Většina aragonitu v sobě uzavírá nečistoty a vzorky esteticky znehodnocuje a proto jsem ho ve většině případů chemicky odstranil. Zhruba v prostředních dutinách, kde byl kalcit vyloužený, je na vzorcích vidět v těchto místech zachovalou první generaci barytu.
 
Byl to opravdu parádní zážitek a vzorky barytů jsou opravdu úžasné a zatím nejlepší, které jsem zde našel.
Níže je i jedno z videí pořízených během dobývání vzorků.

Fotogalerie:


Nabídka vzorků z tohoto nálezu:

Baryt – Dřínová

w (13)Baryt – Dřínová Q (15)Baryt – Dřínová
p1-2Baryt – Dřínová  p1-7Baryt – Dřínová Vyměněno/Prodáno  p1-10Baryt – Dřínová

Vzorky do 100 Kč:

Nebyly nalezeny žádné obrázky


Video: