Dutina s krystaly skorylu, apatitu, záhnědy, muskovitu, pyritu a živce z kamenolomu Horní Bory

 
Část nejspíše poměrně velké dutiny s nadprůměrnými ukázkami především skorylu, kterou částečně bohužel odvezli do drtiče…
 

Na jeden víkend před pár lety, během krásného babího léta jsme se domluvili s přítelkyní a mým kamarádem a jeho přítelkyní, že vyrazíme rýžovat zlato. Původně jsme měli vyrazit už v pátek po práci. Nakonec mi kamarád volal, že dorazí až v sobotu, protože se jeho přítelkyně obávala, že bude v noci zima. Já už měl vše připravené, tak jsme vyrazili podle původního plánu v pátek s tím, že se stavíme po cestě na nějakých lokalitách. První a zároveň poslední zastavení bylo v lomu v Horních Borech, proč? To se dovíte níže :-).

Nic jsem si od této návštevy nesliboval, protože těžili zrovna partie, kde nebyl jediný náznak a minulý víkend jsem v lomu byl. Zhruba kolem 17 hodiny jsme dorazili k lomu. Pobalil jsem si věci a vyrazili jsme. Přítelkyně už se těšila, protože se jí v lomech líbí a minule jsme tu našli pěkné záhnědy. Z dálky byl v rohu vidět zbytek odpalu a na spodní etáži nový. Vyrazili jsme rovnou na nový, kde nebylo nic kloudného, tak jsme se následně vydrápali na další etáž a šli se podívat na zbytek staršího odpalu a už z dálky bylo vidět odlesky muskovitu. Když jsem došel, zůstal jsem nevěřícně koukat… Zhruba 10 m2 bylo prosypáno muskovitem v kterém se válely především kusy skorylů, drúzy muskovitu a sem tam záhněda… Prostě bagrista tam rozbagroval a zničil na spodku odpalu neskutečnou dutinu a většina skončila bohužel v drtiči. Zaběhl jsem do auta pro motyku a začali jsme pomalu přehrabávat rozbagrovaný materiál. Mezi balvany ruly byly zapadané povětšinou rozlámané macaté turmalíny, drúzy muskovitu atd… Po zhruba hodině přehrabovaní suti jsem narazil na zbytek dutiny v podlaze, která zde kupodivu zůstala. Místo jsem obkopal a nadšeně se pustil do rozebírání. Po odkrytí a vytáhnutí prvního vzorku jsem na něj zůstal nevěřícně koukat. Byl to krásný lesklý ukončený špalek skoryl-dravitu. Musím konstatovat, že jsou to snad nejhezčí turmalíny, co z kamenolomu mám. Z těch co jsem vytáhl později jsem si spíš připadal jak na lokalitě v Pakistánu. Ano, ty stejné špalky co byly volně, tak najednou začaly být i na podložkách. Holt spodní část dutiny obsahovala především velmi světlé záhnědy, často narostlé právě na turmalíny, prostě krásné plováky… V dutině a suti byly i krásné drúzy muskovitu, na kterých místy byly turmalíny a apatity… Později začalo přibývat pyritu a na konci dutiny byla velká akumulace jemně krystalovaného skoryl-dravitu i větších krystalů, kompletně zalitých v pyritu. Pyrit byl naprosto čerstvý a ač to byla jen kusovka vypadá opravdu esteticky. Zajímavostí bylo, že na některé turmalíny z dutiny narůstaly a i vrůstaly do nich menší krystaly apatitu.

Během té euforie se ale už téměř setmělo a tak jsem musel ještě rychle běžet do auta pro čelovku a rychle začít balit vzorky. Chtěl jsem ještě dojet na místo kousek od zlatonosného potoka, kde je pěkný přístřešek na přespání, udělat si oheň a opéct klobásu. Po zabalení, kdy už byla téměř úplná tma jsem začal vzorky rychle nosit do auta, což taky nějaký čas ještě zabralo, hlavně jsem nebyl vybavený, tak jsem vzorky nosil i v košíku na houby, který jsem naštěstí měl v autě. Následně jsem ještě napsal kolegovi, co jsem našel, aby zítra ráno vyrazil hned do lomu a ještě zbytek místa důkladně prokopal, protože jsem zdaleka všechno nestihl probrat, aby se k tomu nedostal jeden asociální jedinec původem z Brna, který nemá práci a na Vysočině rabuje kameny jen pro výdělek, protože nic jiného neumí. Podobné individua opravdu nesnáším a bohužel díky velkému zájmu o kameny se tato svoloč bohužel rozmáhá. Je devastována jedna lokalita za druhou. Proto bych tu i rád na Vás všechny co nakupujete vzorky apeloval, aby jste si případně ověřili u koho vzorky kupujete, ať tyto rabovače pouze za ziskem zbytečně nepodporujete.

Kamarád tam hned ráno dorazil, rovnou mi volal, že místo našel a že se do toho jde pustit. Také zde našel ještě spoustu krásných vzorků. Ono se to ani celé důkladně prokopat nedalo, já tu našel ještě pár vzorků 14 dní potom a věřím tomu, že hlavně další opravdoví sběratelé si tu něco pěkného též našli.

Dle mého názoru to musela být jedna z TOP dutin, která se v lomu našla. Jen bohužel větší část byla přeměněna na štěrk… I tak vzorky, které se mi podařilo získat patří mezi TOP vzorky co z lomu mám a i celkově z pegmatitů Vysočiny jsou opravdu podařené. Prostě tento kamenolom mě jednou za čas dovede hodně překvapit ale nálezů je zde bohužel stále méně a bude to horší… Protože tím směrem, co jdou se ani na poli nic najít nedá…

 


Fotogalerie lokality:

 


Fotogalerie vzorků:


zus