Dutinový pegmatit u Bohdalce

Dutinový pegmatit obsahující krystaly a drúzy záhněd, albitu a muskovitu

V roce 2013, po dokopání dutinového pegmatitu “U tří Pramenů” jsem si krátce nato opět udělal výlet do této oblasti. Borůvky mezitím už dozrály a krom jejich trhání jsem pošvidrával i po nějakém tom náznaku pegmatitu. Respektive opět po nějaké záhnědě, turmalínu či zkrátka po nějaké indícii. Při chození jsem objevil již dříve vykopané pegmatity, které ani dotyční co je vykopali nebyli schopni po sobě zaházet. Bohužel i část současných sběratelů, kteří je občas překopávají, většinou po sobě místo nechají rozkopané.

Rozhodl jsem se důkladněji projít jejich okolí. Chodil jsem stále dál a dál a už mě to po pár hodinách v tom hrozném vedru přestávalo bavit. V tom jsem ale zahlédl pár úlomků záhnědového křemene a trochu živce. Dal jsem se do kopání ale po chvíli jsem zjistil, že zde někdo již v minulosti hrabal ale vzhledem k tomu, že jsem nic zajímavějšího nenašel, pokračoval jsem v kopání a vyplatilo se. Původní díra byla vykopána zhruba do metru a pak se původní objevitel na díru asi vykašlal, protože zde nic nenašel. Já jsem pokračoval dále a zhruba ve dvou metrech se v rozsypaném pegmatitu začal objevovat dutinový jíl. Zpomalil jsem a začal důkladněji prohlížet vyhazovaný materiál a pak to přišlo, první vlašťovka, vypadla zhruba 5 cm velká kouřová krásně čistá záhněda. Začistil jsem tedy díru a začal rozebírat dutinový jíl a začaly se ukazovat další a další záhnědy a já se opět radoval, že se poštěstilo. Krom záhněd zde byly i pěkné živce. Dutina nebyla zase moc velká a já ji stihl do večera celou vybrat.

Za svitu zapadajícího slunce jsem odnosil všechny vzorky do auta. Zaházel jsem po sobě díru, na povrch jsem opět dal lesní hrabanku, kterou jsem při kopání dával bokem a uvedl místo do původní podoby. Cestou domů jsem se těšil, až si pár vzorků hned umeju, protože jsem byl zvědavý, jak budou vypadat po umytí. Opět to byl jeden z těch pegmatitů, kde vzorky po umytí vypadají ještě lépe než čerstvě po vytažení z jílu.


Fotogalerie:


Video: