Elba – Rio Marina (pyrity)

Světoznámá lokalita pyritu u městečka Rio Marina na Elbě

Lokalita se nachází kousek od městečka Rio Marina. Dříve se zde těžil hematit povrchovým dolem, který byl odsud následně přepravován na pevninu. Z dob těžby je zde stále ještě zachovalé molo s pásovým dopravníkem, kterým byla rubanina přepravována na loď. Materiál s hematitem a pyritem je možné bez problémů sbírat kolem mola ale pouze v dokumentačních ukázkách. V samotném kamenolomu je sběr zakázaný a pokutovaný, jak mi bylo řečeno, neboť se nachází v Národním parku Arcipelago Toscano.
Jelikož jsem zde ale byl s mým italským kamarádem dojednal nám povolení ke sběru, protože jeden jeho kamarád má konexe právě na vedení Národního parku.

Měli jsme při návštěvě Elby velmi deštivé počasí, což nebylo zrovna ideální ale na druhou stranu díky velkým bouřkám voda vymlela a prohloubila ronové rýhy v lomu a odnesla pryč velké množství materiálu a pyrity s hematitem se zde válely ve velkém množství skoro všude, stačilo si jen vybírat.
Povedlo se mi dokonce otevřít dvě dutiny v kterých bylo několik plováků hematitu na kterých sedí silně lesklé pyrity do šesti centimetrů. Je to opravdu úžasná lokalita, škoda jen, že leží v Národním parku…

Našel jsem zde: pyrit, hematit

Všechny výše uvedené informace jsou odvozeny z mého vlastního pozorování, z mých nálezů na lokalitě a získaných ověřených informací. Nejsou tedy kompletním popisem lokality ani výčtem všech nalezených minerálů na lokalitě o nichž si můžete přečíst v příslušných publikacích.

Sběr zde bez povolení nedoporučuji. Lokalita leží v Národním parku a je hlídána občasnými hlídkami strážci parku, sběr je zde zakázaný a pokutovaný.


Fotogalerie lokality:


Fotogalerie vzorků:


Minerály na prodej/výměnu z této lokality:


zpet na lokality CRzus