Dutina s kalcity a barytem z lomu Dřínová

 

V jednom zamračeném pondělí v březnu 2016 jsem si vyrazil na Vysočinu, zkusit štěstí na nějakém poli, protože podmínky byly stále dobré. Dorazil jsem na pole k mé oblíbené vesnici, kde se zadařil menší rozsyp s lesklými tmavými záhnědami do 10 cm. Následně po dokopání bylo ještě relativně hodně času a já se rozhodoval, jestli zkusit ještě nějakou díru nebo vyrazit domů. Chvíli jsem váhal ale už jsem byl i celkem unavený, tak jsem vyrazil směrem domů. Před Předklášteřím jsem pohlédl na lom v Dřínové a říkal si “mám se tam zajet podívat”. Už delší dobu jsem tam nebyl, takže bylo rozhodnuto. Byl už podvečer a zhruba za hodinu a půl měla být tma. Zaparkoval jsem před bránou lomu, vzal jsem batoh, kladivo, majzl, helmu a vyrazil. Moc jsem si od toho nesliboval, protože těžili spodní patro, kde v podstatě nic není až na pár výjímek a právě jedna z nich mě čekala. Na spodní etáži byl z rána čerstvý odpal. Už z dálky bylo vidět, že v odpalu je mocná kalcit-barytová žíla, protože její kusy byly po velké části odpalu. Přišel jsem blíže a bylo jasné, že je to jen klasická místní žíla sem tam s malými nezajímavými dutinami. Prošel jsem tedy odpal ke stěně a jak jsem vylezl na nejvyšší bod odpalu, který se pak svažuje ke stěně, moje oči se zastavily na místě, kde byl zbytek žíly ve stěně.

Zrovna v místě u stěny žíla naduřovala a byla v ní soustava větších dutin, část byla v odpalu a část zůstala ve stěně. Přišel jsem ke stěně a pak už to začalo, chytnul jsem první vzorek, který trčel z dutiny, totálně zapadaný prachem a vytáhl jej, ofouknul jsem ho a ukázal se krásný, jen trošku škráblý plovák (jak můžete vidět na videu pod textem), srostlice žlutých dělových kalcitů s barytem s “duhovými” odlesky. Tahal jsem následně další a další vzorky, které jen tak ležely v dutinách. To už ale byla téměř tma, tak jsem zaběhl do auta pro krabici a čelovku, abych mohl rozebrat ještě zbytek dutin ve stěně a zabalit ty nejlepší vzorky.

Bohužel část dutin byla v odpalu u stěny v kterém ležely velké drúzy dutinových kalcitů do 20-ti cm, těch jsem si ani nějak moc nevšímal, protože na můj vkus byly bohužel moc omlácené. Část vzorků z dutin jsem zde i nechal. Jak jsem se zde stavoval za 14 dní s kamarádem, už ani ty zde nebyly a udělaly někomu radost. Celé místo bylo kompletně vyluxované. Kamarádovi to i přesto nedalo a pokračoval v rozebírání žíly ve stěně a otevřel ještě jednu menší pěknou dutinu.

Jsou to asi zatím moje jedny z nejlepších místních kalcitů, pominu-li jednu již poměrně starší dutinu s klenci kalcitu, porostlé druhou generací hnědých a lesklých dělových kalcitů, na kterých sedí žluté krychle fluoritu. Tento nález mě zkrátka po delší době, kdy jsem zde žádné pěkné kalcity nenašel, opravdu velmi mile překvapil.


Fotogalerie:

Nebyly nalezeny žádné obrázky

 


Video: