Kojatín

 
Křemenná žíla v lese a na přilehlém poli u obce Kojatín

 

Samotná lokalita je tvořena hlavní křemennou žílou, jejími odžilky a naduřeními. Převážně na naduřeních hlavní žíly a hlavně na odžilcích jsou nepravidelně vyvinuty pěkné dutiny obsahující drúzy ametystu, morionu, záhnědy, mléčného křemene a šedavého křemene, místy s inkluzemi hematitu. Žíla poskytla i pěkné ukázky hradbového ametystu. Nutno konstatovat, že v součastnosti jsou zajímavé partie hlavní žíly a její odžilky do hloubky 170 cm překopány a místy i do pěti metrů. Jsou zde ale stále partie žíly, které překopané téměř nejsou ale v těchto místech se nejeví žíla sběratelsky zajímavá. Nějaká naděje na nalezení nového odžilku tu ale stále je.

Na lokalitu jsem se poprvé dostal v roce 2006, kdy zde byla v lese částečně “historicky” překopaná část hlavní žíly. Na žíle bylo jen několik nových menších výkopů od sběratelů. Náledující rok, kdy jsem na lokalitě delší dobu nebyl, zde vznikl velký výkop cca do 4 metrů, odkud prý lezly krásné vzorky. Tentýž rok jsem se seznámil s jedním dnes již zesnulým sběratelem, který mi tehdy poradil, abych zkusil kopat na druhé straně nenápadné lesní cesty, která přetínala žílu. Na druhé straně cesty doposud nebylo ani kopnuto. Dal jsem tedy na radu zkušenějšího a musím říct, že jsem na druhé straně cesty našel moje nejlepší vzorky, které odsud mám. Výkop jsem vždy po sobě zaházel a nebyl zde nějaký větší problém. Bohužel si mých zaházených výkopů všimli i ostatní a začali zde také kopat. Bohužel většina z nich díry nezahazovala a pak už jsem se přestal lokalitě nějak více věnovat. Byl jsem z jejího stavu znechucen.

Nejvíce byla asi lokalita zdevastována v roce 2008 (viz fotky pod textem), kdy zde padlo i několik stromů, které podkopali pro mě známí “sběratelé”. Několikrát jsem ještě lokalitu navštívil ale spíš se jen podívat, vypadalo to tam jako při zákopové válce. Od té doby je lokalita rok od roku více zdevastovaná a díry po sobě nikdo nezahazuje…

Po natočení videa sběratelským škůdcem Vanekem na poli opět někdo v roce 2015 kopal bagrem a lokalita v lese je opět celá překopána a zdevastována. Hajného bych zde opravdu potkat nechtěl…

To je opravdu tak těžké po sobě díru zaházet?! A posbírat po sobě odpadky?

Všechny výše uvedené informace jsou odvozeny z mého vlastního pozorování, z mých nálezů na lokalitě a získaných ověřených informací. Nejsou tedy kompletním popisem lokality ani výčtem všech nalezených minerálů na lokalitě o nichž si můžete přečíst v příslušných publikacích.


Fotogalerie lokality:


Fotogalerie vzorků:


zpet na lokality CR