Puklina se záhnědami a křišťály z Těškova

 

V květnu roku 2013 jsem se s kamarádem domlouval, kam vyrazíme na prodloužený víkend a on navrhl, že bychom se mohli kouknout do Stříbra. Tak jsem hned navrhl, že bychom se také mohli stavit v Těškově. V Těškově jsem předtím ještě nikdy nebyl. Vybrali jsme ještě dalších pár zajímavých lokalit v širším okolí a bylo rozhodnuto. Na některé nakonec nedošlo, protože se pak pokazilo počasí a my jsme rychle jeli domů a další den už pak ve zprávách hlásili z této oblasti záplavy.

Dali jsme si sraz v Praze a pak vyrazili rovnou směr Těškov, protože byl z naplánovaných lokalit nejblíž. Po příjezdu jsme slezli na první etáž, napřed se chvíli přehrabovali ve zbytku odpalu, odkud vypadlo pár zajimavých vzorků goethitů a něco, co připomínalo vzdáleně kakoxen. Vyrazili jsme tedy do zadní části, kde byl téměř čerstvý odstřel. Chvíli jsme jej procházeli a sem tam se ukázala nějaká menší dutina s křemeny až záhnědami, povětšinou potažená limonitem, zkrátka většina z nich ani nestála za to, aby člověk vytahoval kladivo. Bylo také vidět, že zde již někdo chodil. V jednom místě i přesto v odpalu byla vysypaná pěkná dutina s klasickými vzorky křemene, kterou dotyčný neviděl. Některé z nich byly zabarveny pěkně do červena.

Po prochození odpalu jsem přišel ke stěně a začal ji prohlížet, jestli někde není nějaká dutinka. Zhruba uprostřed mě zaujala nenápadná puklina vyplněná jílem s bílými fleky. Byl tu jen jeden háček, začínala zhruba 2 metry nad odpalem… Stěna naštěstí byla značně rozrušená od odpalu, tak jsem si na ní začistil několik stupátek a nějak se k puklině vydrápal. Kouknul jsem z blízka na bílé fleky a ony to byly práškové záhnědy, protože hned vedle poruchy vedl vrt. Bohužel kvůli blízkosti vrtu byla značná část pukliny totálně zničena, řekl bych část se nejspíš i vypařila. Začal jsem puklinu z boku obnažovat a následně pomalu rozebírat. Nejprve lezly jen menší úlomky a zničené drúzky záhněd až křišťálu. Puklina se začala postupně zvětšovat a já už jsem tahal z jílu krásné drúzy záhněd, křišťálu a volné plováky (což jsem zjistil až při umývání – ale o tom později). Dostat vzorky z pukliny byl taky celkem kumšt, protože jíl byl jak žvýkačka a vzorky v něm pevně držely. Všechny vzorky byly totálně obaleny jílem, jen sem tam se na nějakém ukázala ploška krystalu. Mnohdy jsem ani nevěděl jestli je to hrouda jílu nebo vzorek, bral jsem ale pro jistotu téměř všechno, co bylo obaleno jílem.

Celou výpravu jsem se těšil, až vzorky doma umyju. Jak jsem dorazil domů, hned jsem ještě rychle několik vzorků ošplíchl vodou a začaly se na hroudách jílu ukazovat krásné krystaly. Musím říct, že vzorky předčily mé očekávání. Díky jílu zde bylo poměrně velké množství neponičených vzorků, nebo jen s drobnějšími oděrkami.

Na to, že to byla moje první návštěva této lokality, jsem byl opravdu se vzorky spokojený a uvidíme, co poskytne třeba nějaká další návštěva.


Fotogalerie lokality:


Fotogalerie vzorků: