Sobotín – Smrčina

 
Starý lom na krupník u Sobotína

Jedná se o největší těleso krupníku u nás, které bylo těženo povrchovým lomem. Lokalita je známá hlavně pěknými ukázkami krystalovaného magnetitu. V současné době se dá hledat na haldě, která zde z dob těžby zbyla, rozbijením balvanů. Co jsem zde párkrát byl, tak povětšinou už je krupník na haldě dost zvětralý a rozpadá se. Krystaly magnetitu zarostlé v něm, mají taktéž náběhové barvy, jak zvětrávají. Při preparaci povětšinou krystaly magnetitu vypadávají. Možnost nálezu nějakých pěkných vzorků tu ale stále nejspíš je. Problém je spíše v tom, že lom je přírodní památka, takže tu nějaké větší kopání není možné.

Občas se zde ale v pěkných ukázkách dají najít při troše štěstí aktinolity. Jak masivní vzorky tvořené pouze aktinolitem, tak krystaly aktinolitu zarostlé do mastku

Jedná se o přírodní památku, tak se zde podle toho chovejte

Našel jsem zde: mastek, aktinolit, magnetit

Všechny výše uvedené informace jsou odvozeny z mého vlastního pozorování, z mých nálezů na lokalitě a získaných ověřených informací. Nejsou tedy kompletním popisem lokality ani výčtem všech nalezených minerálů na lokalitě o nichž si můžete přečíst v příslušných publikacích.


Fotogalerie lokality:


Fotogalerie vzorků:

 


Minerály na prodej/výměnu z této lokality:

Nebyly nalezeny žádné obrázky


zpet na lokality CRzus