Vycpálek (plovoucí hessonity) – Vápenná

 
Opuštěný a částečně zatopený kamenolom na žulu u obce Vápenná
 
Lokalita se nachází nad zatopeným a známým lomem Vycpálek, kde se můžete po kopání pěkně vykoupat. V létě je zde opravdu krásně. Jinak na lokalitu se nejlépe dostanete z obce Vápenná, kde jsou ukazatele. Sice cesta je trošku nepřehledná ale když odbočíte moc brzo k rodinnému domu, tak tu na vás čeká cedule “tady není Vycpálek” (či jak to tam mají napsáno, asi jim tam odbočuje hodně aut:-) ). Zkrátka držte se informačních cedulí. Na lokalitu se dá dostat i ze Žulové po silničče podél tratě, kde ale nejsou ukazatele, pokud tedy cestu neznáte lehko odbočku přejedete. Ale zpět k plovoucím hessonitům, které se zde nacházejí nebo spíše nacházely. Výchoz tvoří poloha mramoru ve které jsou již zmiňované plovoucí hessonity, které z něj vyvětrávají. Občas můžete nalézt i hessonity na mramoru. Dny, kdy se tu daly najít pěkné vzorky jsou již ta tam. Místo bylo překopáno do několika metrů a v současnosti se přehrabuje již jen halda. Většina hessonitů je celkem špatně krystalově omezena, občas tvoří spíš hroudy než krystaly a jejich srůsty. V minulosti ale lokalita poskytla velmi pěkné ukázky, jak krystalů hessonitu, tak jejich srůsty. Vzácněji je zde přítomen i vesuvian.

Kolem jsou výchozy s klasickými hessonity, které jsou taktéž hodně překopané ale ty uvedu jako samostatnou lokalitu.

Před několika lety jsem poblíž našel menší výchoz, který poskytl velmi vzhledné ukázky plovoucích hessonitů i pěkně krystalově omezených. Bohužel zde nebyly téměř žádné srůsty. Což bylo dáno i velikostí polohy mramoru, který byl ale kompletně rozvětralý. O tomto nálezu třeba časem vytvořím i nálezovou zprávu.

Rozhodně lokalita stojí za návštěvu především v létě, protože když případně nic nenajdete můžete se aspoň vykoupat:-).

Našel jsem zde: hessonit, vesuvian

Všechny výše uvedené informace jsou odvozeny především z mého vlastního pozorování, z mých nálezů na lokalitě a získaných ověřených informací. Nemusí být tedy kompletním popisem lokality ani výčtem všech nalezených minerálů na lokalitě o nichž si můžete přečíst v příslušných publikacích.


Fotogalerie lokality:


Fotogalerie vzorků:


Minerály na prodej/výměnu z této lokality:

Nebyly nalezeny žádné obrázky

 


zpet na lokality CRzus