Drúzy křemene a ametystu z Milevska (Přeborov)

 
Nové místo krystalovaného křemene s ametystem na Milevsku (Přeborov)
 

V roce 2014, jsem si udělal výlet do jižních Čech za známým s ním se pak vypravil na několik lokalit, primárně hlavně kvůli odčerpanému lomu U Obrázku. V rámci tohoto výletu jsme zavítali i na lokalitu Přeborov, která je známá nálezy ametystů a křemene. Bohužel zde již delší dobu byla louka a co vím je zde stále. Tak jsem v rámci průzkumu šel zkusit udělat pár sond po širším okolí. Dostal jsem se až do katastru Milevska, proto lokalitu uvádím nyní jako Milevsko, kde opravdu leží, což jsem zjistil zpětně, když jsem se díval na Mapy.cz. Na druhou stranu je otázka jak lokalitu uvádět. Osobně jsem zastáncem, že pokud nemá lokalita svoje jméno, tak by se měla uvádět pod katastrem na kterém leží.

Napřed jen hluché sondy ale najednou v jedné kousek žilného křemene, podíval jsem se po okolí a vytipoval směr. Další sonda nic, následná omletý krystal křemene až ametystu. Popošel jsem ještě o dva metry zarazil jsem rýč přišlápl a najednou to známé nemilé zaskřípání, když trefíte křemen. Opatrně jsem místo začal obkopávat a opět ten zvuk… Odkryl jsem tedy obdélník do hloubky 10 cm a už radši jen opatrně začal rozebírat hlínu. První vzorek co jsem trefil byl křemen cca 150 x 180 mm(viz fotogalerie), porostlý ze dvou stran krystaly mléčného křemene pod kterými prosvítal ametyst, jak na potvoru skalpoval jsem mu jeden krystal. Já se zaradoval, že jsem měl opět štěstí, protože jak se ukázalo našel jsem polohu s rozpadlým žilníkem, který obsahoval převážně jen drúzovité vzorky křemene až ametystu. Drúzy tvořené pouze ametystem byly vzácné a našel jsem jen zepár vzorků. Materiál byl od 60 cm dolů jako beton… Sice je jednalo o hlínu s úlomky křemene a okolní horniny a drúzami ale jak kdyby ji někdo slisoval. Dole se můžete podívat na krátké video, bylo již dost šero, tak jsem svítil čelovkou.

Následně jsem uvedl místo do původního stavu a lokalitu opustil. Zatím je prý údajně lokalita stále uklizená bez podkopaných stromů a nezaházených děr. Doufám, že to v tomto stavu vydrží i nadále. Bohužel stále jsou mezi šutrákama lidi, co po sobě díry nezahazují… Rád se o lokalitu podělím ale s lidmi co vím, že lokalitu po sobě uklidí.

Jak můžete vidět na první fotce, hrabanka na jednu hromadu, hlína pod ní na druhou hromadu a zbytek na třetí a pak vše pěkně postupně nazpět, tak to má vypadat vždy…


Fotogalerie lokality:


Fotogalerie vzorků:


Vzorky na prodej/výměnu z tohoto nálezu:

amAmetyst – MilevskVyměněno/Prodáno  am-11Ametyst – Milevsko

Nebyly nalezeny žádné obrázky


Video z nálezu: